Adapter Shimano SM-MA post mount 203mm

Adapter Shimano SM-MA post mount 203mm

Adapter Shimano SM-MA post mount 203mm  to kawałek aluminium, który ustawia zacisk w optymalnej pozycji. Przynajmniej teoretycznie. Praktycznie potrafi być bardzo różnie. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie poniżej.

Niby wszystko działa, ale zwróćcie uwagę jak słabo zacisk zakrywa tarczę. Co to znaczy? Otóż to, że rzekomo uniwersalny adapter Ashima jest tak naprawdę nic nie warty bo klocki nie pracują pełną powierzchnią czyli hamulec nie wykorzystuje dostępnej mocy. W poprzednim teście tego adaptera zwracałem uwagę na różne dziwne kwestie. Teraz mogę dodać, że przed montażem traktowałem go szlifierką stołową aby uzyskać odpowiednią płaszczyznę do mocowanie. Czy było warto? NIE.

Dlaczego zdecydowałem się na kupno adaptera firmowanego przez Shimano? Po pierwsze: nie po to kupowałem 4 tłoczkowy zacisk żeby pracowała tylko część powierzchni klocka. Po drugie: lubię kiedy wszystko działa jak należy.  Po trzecie: wyrwałem go na alleprowizji za 25 PLN :)

Teraz czas na zaspokojenie gryzigramków czyli ile to waży. Adapter Shimano SM-MA post mount 203mm

Dla osób zdeklarowanych w walce z wagą komponentów zamieszczam informację, iż istnieje wersja jeszcze lżejsza, ale jestem zbyt leniwy aby się nią interesować. Jeżeli ktoś takową posiada to poproszę o info to dołożę dodatkowe zdjęcie :)

Element jako taki jest prosty a jego cechą charakterystyczną jest mocowanie na dwie śruby do widelca oraz dwie dla zacisku. Jak zwykle u Shimano pod względem technicznym nie ma się do czego przyczepić. Kiedy po raz pierwszy wziąłem go do ręki nie bardzo mogłem zrozumieć jak tak „krótki” adapter zapewni odpowiednie połączenie tarczy 203mm z zaciskiem i byłem nieco zaniepokojony. Moje obawy okazały się być zupełnie bezpodstawne.  Pozycja zacisku jest optymalna, klocki pracują pełną powierzchnią a całość wygląda czysto i schludnie. Temat został zamknięty w ciągu 10 minut.

W przemyśle rowerowym istnieje wiele uniwersalnych rozwiązań, które można z powodzeniem stosować bez względu na logo producenta, który je dostarcza. W przypadku hamulców okazuje się, że dedykowane adaptery hamulcowe czyli takie, które są dobrane do systemu mocowania oraz średnicy tarczy lub systemu+średnicy+konkretnego widelca (łącznie z uwzględnieniem rocznika) sprawdzają się najlepiej. Cena oficjalna to jedno a cena transakcyjna to drugie więc wszystko zależy jak bardzo chce się Wam szukać :)

Jeżeli ktoś stoi przed zmianą systemu hamulcowego to proponuję dokładnie obadać temat żeby potem nie było rozczarowań. Parę złotych różnicy nie jest tego warte.

Jakość materiału
Jakość wykonania
Pozycjonowanie zacisku
Współczynnik czadu
Cena
Average

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

Podziel się swoją opinią