Klucz do szprych Shimano PRO PRTL0012

Shimano PRO PRTL0012

Klucz do szprych Shimano PRO PRTL0012 to inny pomysł na narzędzie do centrowania kół. Najpopularniejsze klucze do szprych to wersja obrotowa z naciętymi gniazdami na różne rozmiary nypli. Myślę, że w pewnym momencie życia każdy rowerzysta miał takie narzędzie. Ja też miałem dopóki go nie zgubiłem. 

Powrót do Shimano

Nie będę ukrywał, że po zmianie hamulców znacznie przychylniej spojrzałem na Shimano. Doceniłem ich spowalniacze więc kiedy przyszło do kupna kolejnych gratów to szybko sprawdziłem ofertę wielkiego S. Ponieważ https://www.endurorider.pl/centrownica-rowerowa-bitul-pl/ była już w drodze to kupiłem PRTL0012.  Od razu trzeba napisać, że nie jest to najtańsza pozycja więc szukałem sklepu, który będzie miał tzw „dobrą cenę”. Znalazłem, ale jakość obsługi klienta pozostawia tak dużo do życzenia, że szkoda gadać. Jeżeli różnice w cenie nie będą przepastne to proponuję kupować tam gdzie wiadomo, że wyślą paczkę sprawnie nawet przed świętami.

Dużo w jednym

To co interesowało mnie najbardziej to uniwersalne narzędzie, które pozwoli na płynną pracę bez względu na okoliczności. Konkretnie chodzi mi o rozmiar nypli. Tak, są różne wersje, ale najsupszej jest wtedy kiedy masz taką sytuację w swoim własnym kole. Klucz z możliwością obsługi tylko jednego rozmiaru odpada a kupowanie 4 różnych wersji na tę okoliczność to przesada. Wobec powyższego kliknąłem PRTL0012. Wspominałem kiedyś o tym, że nazwy produktowe są zazwyczaj głupie i w tym przypadku jest tak samo. Jeżeli ktoś ma pomysł na rozwinięcie tego skrótu to proszę wpisywać swoje propozycje w komentarzach :)

Wzornictwo tego narzędzia rzuca się w oczy. Naprawdę jest to bardzo ładny przedmiot, który bardziej kojarzy mi się z wiecznym piórem niż serwisem rowerowym. Poza formą funkcja jest równie dobra ponieważ możemy obsłużyć nyple w wielu rozmiarach. Na pudełku jest napisane, że są to 3,2-3,3-4,0 i 4,0 sześciokątne, ale…Shimano PRO PRTL0012 (1)

na końcówkach są nabite następujące wartości:

  • 3,2 mm (nie widać na zdjęciu)
  • 3,4 mm
  • 3,95 mm
  • 4,4 mm
  • sześciokątne Shimanowskie 4,4 mm

Shimano PRO PRTL0012 (2)

Shimano PRO PRTL0012 (4)

Głowice są wykręcane a wymiana trwa chwilę.Shimano PRO PRTL0012 (5)Dzięki mosiężnemu chwytowi możemy walczyć z płaskimi szprychami typu Aero. Shimano PRO PRTL0012 (6)

Shimano PRO PRTL0012 (7)

Shimano PRO PRTL0012 (8)

Kluczem pracuje się bardzo dobrze, jednak z uwagi na jego długość czasami trzeba chwilę pokombinować aby mieć dobre podejście do nypla. Nie jest to jakiś specjalny problem, ale wersje obrotowe są pod tym względem lepsze. Ergonomia chwytu jest na najwyższym poziomie a narzędzie bardzo pewnie leży w ręce.

Raczej stacjonarnie

Jakkolwiek jestem zadowolony z produktu Shimano to nie da się ukryć, że jest to narzędzie serwisowe, którego nie spakowałbym do plecaka na wyjazd w Góry. Ciężar ani wielkość nie są problem jednak wymienne końcówki aż się proszę o to by polecieć w wysoką trawę przy pierwszej lepszej okazji :)

Podsumowanie

To co lubię w nim najbardziej to możliwość bardzo precyzyjnego obracania nypli bez żadnego wysiłku ponieważ łatwiej jest operować 16 cm dźwignią nić obracać klucz w palcach. Jeżeli kompletujesz narzędzia serwisowe to bez wątpienia jest to pozycja, którą warto wziąć pod uwagę. No i jest naprawdę ładny :)

Jakość materiału
Jakość wykonania
Tolerancje
Trwałość
Współczynnik czadu
Cena
Average

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

Podziel się swoją opinią