Klucze do konusów Bitul

Klucze do konusów Bitul są niezbędne do samodzielnego serwisowania piast. Narzędzie jest proste, ale jakość wykonania nie zawsze odpowiednio dobra. Tym razem biorę pod lupę polską wersję czyli kolejne produkty z www.bitul.pl

Nie zawsze jest dobrze

BikeHandy zabiłem w czasie ostatniego serwisu https://www.endurorider.pl/mbike-avenger/ Pociąłem je bez żalu, ale zostałem bez kluczy więc natychmiast musiałem uzupełnić narzędziownię. ParkTool DCW 4 jest bez porównania lepszy, ale nie rzucił mnie na kolana. Od kiedy po raz pierwszy kupiłem wypusty Bitula to zawsze zaczynam od sprawdzenia oferty tego sklepu kiedy potrzebuję jakiś nowych gratów. Tym razem było analogicznie. Z dwóch dostępnych wersji wybrałem model uniwersalny czyli 12-13, 14-15 i 16-17. Dla serwisów idealnym wyborem będzie wersja gdzie każdy rozmiar jest pojedynczy. Pełna oferta jest tutaj: https://bitul.pl/pl/c/DO-PIASTY-HB/15  Gdyby nie to, że moja skrzynka narzędziowa jest wypchana po brzegi i coraz bardziej ciężka to zapewne skusiłbym się na wersje pojedyncze.

Budowa i tolerancje

Klucz jaki jest każdy widzi :) Niby płaski kawałek stali i wszystko w temacie. Otóż nie do końca. Poniżej widać zdjęcie z porównania pomiędzy ParkToolem a Bitulem.

Klucze do piast konusow bitul parktool dcw 4

DCW-4 ma 15 cm długości a bitul 20 cm w związku z czym dużo lepiej leży w dłoni i pozwala uzyskać większą dźwignię a wierzcie mi na słowo, że konusy potrafią być nieziemsko zapieczone.

Kolejna sprawa to grubość materiału: 1,83 mm vs  2,04 mm. Różnica niewielka, ale to się czuje w rękach a ja lubię kiedy moje narzędzia są masywne i sztywne.

Ostania, ale najważniejsza rzecz to trzymanie wymiarów. Tutaj byłem naprawdę bardzo ciekawy co się będzie działo.

ParkTool DCW-4

  • 13 mm = 13,16 mm
  • 15 mm = 15,38 mm

Bitul

  • 13 mm = 13,06 mm
  • 15 mm = 15,21 mm

Podsumowanie

Jaki z tego wniosek? Polska manufaktura ma większą dokładność niż produkt renomowanej firmy z USiA :) Uważam, że producent świetnie dobrał tolerancje bo nie ma żadnego problemu z założeniem klucza na konus a jednocześnie im ciaśniej tym lepiej bo maleje ryzyko uszkodzenia powierzchni roboczej. Bardzo wysoką jakość produktu uzyskano poprzez użycie maszyn sterowanych komputerowo (CNC)

Ile kosztuje ta przyjemność? Nie dużo bo 11 (jedenaście) PLN za jeden klucz uniwersalny o dwóch rozmiarach. Potrzebujesz mocnych i bardzo dobrze zrobionych kluczy? Sprawdź ofertę na www.bitul.pl

Jakość materiału
Jakość wykonania
Tolerancje
Trwałość
Współczynnik czadu
Cena
Average

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

Jeden komentarz do “Klucze do konusów Bitul”

Podziel się swoją opinią