Korba Shimano Deore FC-M590

Korba Shimano Deore FC-M590 czyli kiedy zdrowy rozsądek bierze górę nad magią SLX, XT oraz XTR. Czy pójście na kompromis automatycznie musi oznaczać gorszą jakość? Deore to tańsza grupa osprzętu, którą Shimano kwalifikuje zarówno do MTB jak i trekkingu. To tutaj w pierwszej kolejności spadają nowe technologie, które mają być dostępne dla mas. Jakkolwiek z Deorką bywało różnie, w zależności od roczników, to w całokształcie jest to sensowne rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą mieć dobrze działający osprzęt za możliwie małe pieniądze.

Skąd wzięła się moja kobra? Z dziadostwa jakim jej ISIS czyli wielowypust stosowany przez Truvativa w https://endurorider.pl/truvativ-firex-gxp/.

Tak wyglądał koniec Firexa. Luz był tak ogromny, że nie dało się go w żaden sposób usunąć. Błyskawicznie stało się jasne, że jazda z kolebiącym się ramieniem korby to nie jest dobry pomysł więc nie pozostało nic innego jak kupić coś innego. Oczywiście cała sytuacja wyklarowała się w czasie https://www.endurorider.pl/beskidy-wrzesieniowka-2012/. Awarie tego typu są problematyczne ponieważ trzeba błyskawicznie zorganizować sklep, wybrać towar, zapłacić przelewem i BARDZO pilnować lokalnej poczty łącznie z dzwonieniem na placówkę. Z wyborem sklepu nie było problemu bo wiedziałem, że Centrumrowerowe.pl będzie sprawne z wysyłką. Z korbą wiedziałem tyle, że na 100% to będzie Shimano. Po trzecie chciałem żeby operacja była możliwie tania więc padło na Deore FC-M590. Emocji było co niemiara bo przelew z banku autoryzuje się esemesem a ponieważ są jeszcze miejsca w tym kraju gdzie nie ma zasięgu więc wymagało to nieco zabawy, ale koniec końców udało się. Obsługa sklepu wykazała się zrozumieniem moich problemów zasięgowych i poczekali z wysyłką do ostatniej chwili dzięki czemu byłem w stanie wysłać im potwierdzenie dokonania przelewu. Dzień później przyszła paczka.

Shimano Deore FC-M590 (17)

Shimano Deore FC-M590 (26)

Shimano Deore FC-M590 (25)

Siedząc w Górach nie ma czasu na rozczulanie się na kwestią wagi, ale mam coś dla gryzigramków.

Shimano Deore FC-M590 (27)

Pomiar ciężko nie precyzyjny, ale daje jakie takie pojęcie z czym mamy do czynienia.

To co jest naprawdę fajne w tej korbie to bardzo ładne wykończenie.

Shimano Deore FC-M590 (30)

Na zdjęciu nie widać dokładnie tego, że korba jest czarna z metalicznym połyskiem. Jest to efekt określany jako anielski pył czyli angel dust. Naprawdę wygląda to bardzo fajnie. W przeciwieństwie do osłony łańcucha, którą natychmiast zdjąłem

Deore FC-M590

  • ramiona korby NIE są puste w środku (pomimo  przynależności do linii Hollow Tech)
  • prawe (napędowe) ramię korby jest zintegrowane ze stalową osią o średnicy 24mm
  • 3x: 22/32/44
  • długość ramion: 175mm
  • rozstaw otworów dla koła łańcuchowego 22: 64mm (tanie i łatwo dostępne zamienniki z innych grup osprzętu)
  • rozstaw otworów dla kół łańcuchowych 32/44: 104mm (tanie i łatwo dostępne zamienniki z innych grup osprzętu)
  • wkład suportu w komplecie z korbą
  • wersja pod napęd 9 biegowy (aktualna wersja wyłącznie pod 10)

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy czyli wielowypustu. ISIS wygląda tak:

a rozwiązanie stosowanie przez Shimano tak:

Shimano Deore FC-M590 (48)

Shimano Deore FC-M590 (46)

Shimano Deore FC-M590 (47)

Gołym okiem widać, że Japończycy zastosowali drobny wielowypust w przeciwieństwie tego na co wpadli mieszkańcy USiA, gdzie wszystko musi być większe. Zdjęcia, które widzicie powyżej zrobiłem 31/05/2015 (korby używam od 09/2012) a wszystkie nacięcia, gwinty oraz gniazda śrub są w stanie idealnym i nie wykazują absolutnie żadnych oznak zużycia. Pomimo tego, że nie jestem lekki i często gęsto używam w jeździe siły zamiast techniki to nie dorobiłem się żadnego luzu. I to by było na tyle w kwestii trwałości. Truvativ został rozgromiony.

Żeby być fair muszę wspomnieć o tym, że suporty Shimano nie są specjalnie żywotne, a dodatkowo ostatnimi czasy wypuścili wersję ze szczątkowymi uszczelnieniami więc od razu proponuję rozejrzeć się za https://www.endurorider.pl/accent-bb-ex-pro/ w odpowiednim kolorze. Kiedy to co przyszło razem z korbą przestanie się kręcić zakładamy Accenta a potem wymieniamy tylko łożyska https://www.endurorider.pl/jak-wymienic-lozyska-suporcie-hollowtech-2-instrukcja/ i cieszymy się bezstresową jazdą.

Kompleksowe podejście do tematu

Shimano miewa spektakularne fuckupy takie jak manetki dual control, ale generalnie mają bardzo przemyślane i całościowe rozwiązania. W przypadku Deore jest tak samo co widać po tym, że:

Warto podkreślić to, że Synowie Kwitnącej Wiśni zadbali też o bezpieczeństwo wbudowując blokadę, która ma za zadanie zapobiec odpadnięciu lewego ramienia gdyby, jakimś cudem, dwie śruby skręcające oraz jedna kontrująca samoczynnie się wykręciły.

Shimano Deore FC-M590 (4)

Shimano Deore FC-M590 (5)

Shimano Deore FC-M590 blokda

Ta niepozorna plastikowa podkładka naprawdę działa i dzięki niej można uniknąć bardzo poważnej gleby.

Od siebie polecam przed montażem to co zwykle czyli bardzo staranne mycie oraz wysuszenie gwintów oraz posmarowanie misek suportu https://www.endurorider.pl/smar-miedziany-cs-90-action-can/

Wrażenia z jazdy

Koncepcje ISIS oraz Hollow Tech są zbliżone czyli mamy prawe ramię korby zintegrowane z osią oraz dokręcane lewe. Po przesiadce na Shimano to co zwróciło moją uwagę to odczucie większej sztywności połączenia w japońskim produkcie. Jest to bardzo subiektywne i ciężko powiedzieć na ile prawdziwe, ale tak to odebrałem. Poza tym właściwie nie mam o czym pisać ponieważ nic się nie urwało, wygięło ani połamało. Jedyne co się poddało to farba, która szybko zaczęła znikać z ramion.

Shimano Deore FC-M590 (6)

Shimano Deore FC-M590 (8)

Shimano Deore FC-M590 (9)

Shimano Deore FC-M590 (10)

Nie będę ukrywał, kupując Deore miałem pewne obawy czy gdzieś nie jest ukryta kara za niższą cenę.  Po kilku latach okazało się, że moje obawy były bezpodstawne. Owszem, korba straciła swój blask stosunkowo szybko, ale patrząc na zmaltretowane ramiona nie widzę braku trwałości powłoki lakierniczej tylko mam przed oczami te wszystkie czadowe jazdy po Beskidach kiedy kamienie i błoto odcisnęły swoje piętno na FC-M590. Na osi są ślady po miejscu styku z łożyskami jednak poza efektem wizualny nie ma to żadnego wpływu na jazdę.

Shimano Deore FC-M590 (49)

Czy kupiłbym ją jeszcze raz? Zdecydowanie tak, ale tym razem w wersji 2×10. I zapewne za jakiś czas tak zrobię.

Jakość materiału
Jakość wykonania
Trwałość
Sztywność
Współczynnik czadu
Cena
Average

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

6 komentarzy do “Korba Shimano Deore FC-M590”

  1. Marcin

    Puste ramię to HT2, HT to pustu suport na łożyskach

    1. Avatar photokamil/Endurorider.pl

      Myślę, że HT2 to druga generacja systemu a suport z łożyskami zewnętrznymi pozostaje bez zmian :)

  2. Jac

    Szkoda,że zabrakło informacji o artykule sponsorowanym. A kit, kitów to wysyłka przez sklep towaru na podstawie otrzymanego potwierdzenia przelewu.

    1. Avatar photokamil/Endurorider.pl

      ROTFL! :D No to teraz zostałem zdemaskowany! I jak tu żyć dalej?!

    2. Maciej

      Około 2016 roku też zamawiałem korbę w centrumrowerowe.pl i po rozmowie telefonicznej nadali paczkę po otrzymaniu potwierdzenia przelewu, więc nie jest to kitu-kitu. Być może kilka osób wykorzystało w ten sposób życzliwość sklepu podsyłając edytowanego PDF-a, i sklep zaprzestał tego typu praktyk. Kilka godzin temu zamówiłem u nich FC-MT600, Blik, pewnie we wtorek będzie :)

      1. Avatar photokamil/Endurorider.pl

        Jasne, że nie jest :) Sklep też jest zainteresowany sprzedażą więc jak dostają potwierdzenie to wysyłają do razu i dochodzi z dnia na dzień.

Podziel się swoją opinią