Park Tool SW-7 klucz do szprych

Park-Tool-SW-7-2

Kiedy nadszedł najwyższy czas na odkupienia klucza do szprych nie miałem ochoty na eksperymenty i od razu wybrałem Park Tool SW-7.

Zawsze przy Tobie

Mały klucz do szprych to bardzo sprytne narzędzie. Jak sama nazwa wskazuje jest niewielki i służy do centrowania kół. Zwyczajowo obsługuje do trzech rozmiarów nypli więc śmiało można go określić mianem uniwersalny.

Park Tool SW 7 (6)

Oczywiście nie możemy pozostawić gryzigramków bez udokumentowanej wagi :)

Park Tool SW 7 (8)

Teoretycznie bez komplikacji, ale…

Klucze tego typu to proste narzędzia i tak naprawdę nie byłoby się nad czym rozwodzić gdyby nie dwa małe problemy: ergonomia oraz jakość wykonania. Pierwszy odnosi się do tego, że kluczem o złym kształcie ciężko się kręci. Kiedy poprawka koła jest drobna to nie ma aż takiego problemu, ale kiedy robota jest grubsza to po pewnym czasie paluchy zaczynają boleć. Mając na uwadze, że centrowanie samo w sobie jest jest żmudnym i bolesnym procesem nikt nie chce ekstra dawki upodlenia.

Jakość wykonania jest bardzo ważna ponieważ niestarannie zrobiony klucz natychmiast niszczy krawędzie za które powinien trzymać i po chwili nie mamy za co złapać. Na tę przypadłość cierpią najtańsze wersje kosztujące po kilka złotych. Wiem, bo osobiście miałem okazję przerobić taki scenariusz. Po wyobleniu miejsca styku zostają nam do dyspozycji, co najwyżej, kombinerki a docelowo wymiana nypla na nowy ponieważ starego po prostu nie sposób ruszyć w żadną stronę. Mając powyższe na uwadze miło mi napisać, że SW-7 jest wykonany naprawdę dobrze i starannie.

Park Tool SW 7 (2)

Park Tool SW 7 (3)

Park Tool SW 7 (4)

Park Tool SW 7 (5)

Jeżeli zastanawiasz się w jakim celu na jednym kluczu są trzy różne gniazda to już śpieszę wyjaśnić skąd taka koncepcja. Po pierwsze dlatego, że stosuje się różne nyple. Park Tool wybrał najpopularniejsze rozmiary czyli 3,2 mm (127), 3,3 mm (130) oraz 3,4 mm (135) Miałem kilka kół, które reanimowałem w przypadkowych serwisach gdzie każdy zakładał to co miał pod ręką. Efekt był taki, że na jednej obręczy miałem 3 różne rozmiary nypli. Właśnie wtedy nauczyłem się, że po prostu muszę mieć naprawdę uniwersalny klucz tego typu ponieważ nie zamierzam kupować ani wozić ze sobą trzech różnych wersji tak na wszelki wypadek.

Po co mi taki klucz?

Jak znam życie to Twoją głowę zaprząta teraz myśl po co wozić ze sobą SW-7. Odpowiedź jest prosta: po to żeby się ratować w razie awarii. Powiem szczerze: aby koło było naprawdę proste potrzebna jest centrownica Bitul.pl jednak żeby dojechać do schroniska/domu wystarczy doprowadzić je do takiego stanu aby opona nie bobrowała ramy. Enduro MTB to przygoda, ale nikt nie może nam odmówić zachowania resztek godności ;) i właśnie w takiej sytuacji Park Tool jest zbawieniem ponieważ lepiej jest posiedzieć parędziesiąt minut w krzakach a potem względnie normalnie jechać niż spacerować najbliższe kilka godzin na zmianę wlekąc i niosąc rower na plecach.

W zastosowaniach czysto serwisowych też jest dobrze. Na chwilę obecną mój rekord to wycentrowanie 8 kompletów kół (16 sztuk) jednego dnia za pomocą SW-7. Dałem radę i byłem całkiem zadowolony z efektu więc klucz spełnił swoje zadanie.

Park Tool SW 7 (9)

Park Tool SW-7 to dobrze zrobiony i w pełni funkcjonalny klucz do szprych, którym można naprawdę dużo zwojować.

Jest mały i lekki więc praktycznie nie zabiera miejsca w plecaku. Jedyna rzecz na którą trzeba uważać to to żeby go nie zgubić przez przypadek :)

Link do dystrybutora: https://velo.pl/akcesoria/narzedzia/klucze-i-przyrzady-do-centrowania/park-tool/sw-7

Jakość materiału
Jakość wykonania
Tolerancje
Trwałość
Współczynnik czadu
Cena
Average

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

Podziel się swoją opinią