Potówka BCM Nowatex

potowka_bcm_nowatex_meryl

Potówka BCM Nowatex to wyrób polskiego producenta odzieży sportowej. Firma jest znana z tego, że ubiera reprezentacje polski oraz można zrobić sobie ciuchy na zamówienie. Mi kojarzyła się z tym, że nigdy nie miałem okazji wziąć do ręki ich ubrań bo nie widziałem ich w żadnym sklepie w Warszawie, zatem kiedy nadarzyła się taka możliwość to byłem naprawdę zadowolony, że w końcu będę miał okazję sprawdzić ile jest wart Nowatex.

Potówka ma być pierwszą warstwą odzieży. Początkowo miałem problem ze zrozumieniem tej idei bo nie bardzo rozumiałem czym potówka różni się od oddychającej koszulki rowerowej. Przez całe życie używałem zestawów dwu, a w porywach, trzywarstwowych czyli rowerowa koszulka oddychająca (ew druga koszulka) i coś na wierzch (cienki polar/kurtka). Z takiej kombinacji zawsze można się rozebrać do samej koszulki i nic złego się nie dzieje. Rozebranie się do białej potówki i przejazd przez las równa się biała potówka w czarne błotne ciapki, które pewnie zostaną na niej po wsze czasy. Pierwsze kilka jazd rozwiało moje wątpliwości dotyczące przydatności potówki, ale o tym różniej a póki co nieco spraw technicznych.

Niestety Nowatex nie rozpieszcza klientów dokładnym opisem materiałów, które stosuje. Na stronie czytamy, że „Meryl® Skinlife jest bakteriostatycznym włóknem które niezależnie od stopnia aktywności bakterii utrzymuje ich naturalny poziom na skórze. Dzięki obecności środka bakteriostatycznego w strukturze polimerowej włókna nie następuje migracja bakterii z materiału na skórę, chroniąc przed alergiami i nieprzyjemnymi zapachami.” W moim odczuci takie informacje są mało konkretne a inne firmy podają chociażby gramaturę.

Krój koszulki jest normalny i proporcjonalny – pozdrawiam producentów szyjących w tzw: włoskiej numeracji gdzie XXL to jest L. Na szczęście ktoś pomyślał i tył jest przedłużony. Jest to naprawdę genialne posunięcie ze strony producenta i chwała mu za to. W końcu koszulka, która się nie podwija/zawija etc.

Potówka jest wyjątkowo przyjemna i delikatna w dotyku. Praktycznie nie czuć jej na skórze, nie ma żadnego drapania, mrowienia etc. Sekundę po założeniu zapominamy o niej. Do tej pory tylko Quick Dry wydawał mi się równie przyjemny, ale Nowatex jest najlepszy pod tym względem.

Materiał fantastycznie odprowadza ciepło i wilgoć. Oddychalność jest bardzo dobra i nie ma wrażenia jazdy w mokrym podkoszulku. Podobnie jest ze schnięciem – dosłownie chwila i koszulka jest sucha. Dla osób jeżdżących z plecakiem jest to bardzo ważne ponieważ w miejscu gdzie plecak dociska do pleców zazwyczaj jest bardziej mokro. Wystarczy zrobić krótki postój i zdjąć plecak a potówka natychmiast zaczyna schnąć.

Zgodnie z zapewnieniami producenta koszulka nie śmierdzi. Po kilku dniach jazdy nic nie waniało i należy uznać to za kolejny plus Nowatexu. Mam jedną koszulkę, która trzeba koniecznie prać po każdej jeździe bo śmierdzi niemiłosiernie. Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza w czasie pobytu w górach. Meryl® Skinlife pozwala na ograniczenie ilości prań co powinno odbić się na żywotności koszulki.

Teraz kwestia najważniejsza czyli jak ją stosować na rowerze. Moim zdaniem nie powinno się jej używać jako pierwszej i jedynej warstwy, w czasie jazdy, ze względu na duże prawdopodobieństwo uszkodzenia. Potówka jest biała a materiał delikatny (mowa o Enduro czyli jeżdżeniu po lesie czyli krzaczory etc) U mnie najlepiej sprawdził się taki zestaw ubrań kiedy potówka zostaje od początku do końca jazdy jako pierwsza warstwa czyli w chłodne dni zakładam na nią polar, który w czasie opadów zastępuje kurtką. Takie połączenie zapewnia bardzo dobrą oddychalność a do tego jest sucho i ciepło.

W upalne dni preferuje koszulki rowerowe ze względu na większą odporność mechaniczną.

Pomimo mojego początkowego sceptycyzmu potówka okazała się przydatna w czasie jazdy na rowerze. Mam swój ulubiony zakres temperatur i warunków pogodowych, w którym potówka sprawdza się idealnie.

Na koniec chciałbym napisać jeszcze zastosowaniu, w którym potówka nowatexu nie ma sobie równych a mianowicie jako pierwsza warstwa do pracy :) Idealnie komponuj się z koszulą od garnituru a wysoka oddychalność i szybkie schnięcie materiału jest bardzo przydatne w czasie różnego rodzaju spotkań. Najczęściej używam potówki jako codziennej pierwszej warstwy i w takiej konfiguracji można naprawdę docenić technologię sportową w cywilnym zastosowaniu :)

Jakość materiału
Jakość wykonania
Trwałość
Oddychalność
Czas schnięcia
Transfer zapachów
Cena
Average

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

Podziel się swoją opinią