Rogelli Aitos jesienno zimowe długie spodnie rowerowe

Aitos rogelli

Rogelli Aitos jesienno zimowe długie spodnie rowerowe czyli  konieczność dla osób, które chcą jeździć w zimne pory roku. Bez nich jest naprawdę bardzo ciężko i bardzo, ale to bardzo zimno. Ja nie lubię jak jest zimno. Nazwy są stosowane zamiennie przez Rogelli w zależności od tego do którego państwa trafia dany produkt. Jest to wersja z pampersem, ale bez szelek, których naprawdę nie lubię.

Budowa

Spodnie to klasyczna konstrukcja bez żadnych udziwnień czyli obcisłe, zwężające się ku dołowi nogawki, wyposażone w odblask i zamek błyskawiczny który znakomicie ułatwia zdejmowanie i zakładanie spodni. Odblask zdecydowanie poprawia widoczność, a więc bezpieczeństwo, rowerzysty jadącego po zmroku. Skład materiału to 86% Polyesteru oraz 14% Spandexu.

Z zewnątrz gatki to klasyczna lycra, ale za to od środka są ocieplone meszkiem, który jest bardzo przyjemny w dotyku i bez porównania cieplejszy niż sama lycra. Ten model spodni nie posiada żadnej membrany ani innych dodatków przeciw wiatrowych/deszczowych i właśnie dlatego je wybrałem. Te spodnie od początku miały być pierwszą warstwą pod spodniami przeciwdeszczowymi.

W środku znajdujemy wkładkę wykonaną z materiału COOLMAX ® silver, który jak łatwo się domyśleć, zawiera jony srebra. To rozwiązanie jest od dłuższego czasu obecne w ubraniach aktywnych z uwagi na działanie antybakteryjne w/w jonów, które objawia się tym że  ubrania zaczynają  później śmierdzieć w stosunku do zwykłych produktów :)

Wkładka jest wyprofilowana w taki sposób aby równomiernie rozłożyć nacisk w czasie jazdy. Od razu mogę napisać iż jest bardzo wygodna i nie mam do niej negatywnych uwag. Podobnie wygląda sytuacja z odprowadzeniem wilgoci oraz ciepła – jest dobrze!

Zastosowanie

Producent sugeruje zakres temperatur dla tych spodni na poziomie 0*C do 15*C. O ile pierwsza wartość nie budzi żadnych wątpliwości to ta druga jest moim zdaniem naciągana. Kiedyś wybrałem się na wycieczkę a że termometr wskazywał ok 13*C to założyłem długie spodnie. Niestety wyszło słońce i temperatura poszła do góry co było katastrofalne w skutkach bo myślałem, że się ugotuje. Koniec końców wracałem w spodniach zawiniętych do góry wychwalając cudowny zamek błyskawiczny, który po rozpięciu umożliwił podwinięcie spodni bez ich uszkodzenia. Było mi okrutnie gorąco i naprawdę nie fajnie.

Niestety, z uwagi na to, że każdy człowiek inaczej postrzega zjawiska takie jak „ciepło” i „zimno” ciężko jest jednoznacznie określić jaki jest maks temperatury dodatniej dla tych spodni. Przy temperaturze rzędu +1*C i zacinającym lodowatym deszczu było mi w nich cieplutko i przyjemnie kiedy na wierzchu były spodnie deszczowe Campuss Ross Stawiam na to, że nawet niewielki mróz nie wyziębi rowerzysty ubranego w Rogelli/Aitosy o ile narzuci coś na wierzch. Nie mniej jednak trzeba jasno powiedzieć, że to nie są typowe spodnie zimowe na siarczyste mrozy. Bardzo zimna jesień i lekka zima to ich żywioł.

Na zimną wiosnę też będzie w nich dobrze, ale z uwagi na brak jakiejkolwiek kieszeni proponuję wrzucić na górę szorty, które mało tego że umożliwią zabranie chusteczek to dodatkowo osłonią uda przed chłodem.

Zarówno materiał wkładki jak i samych spodni jest przyjemny w użytkowaniu i co bardzo ważne łatwo się pierze i bardzo szybko schnie. Są to dwie ultra istotne kwestie kiedy robimy szybką przepierkę w górach i już rano można je zakładać bez niezwykle sympatycznego uczucia resztek wilgoci na tyłku. Uwaga: spodnie można prać wyłącznie ręcznie w temperaturze do 40*C i nie wolno ich prasować etc.

Podsumowanie

Spodni Rogelli Aitos używam od dwóch lat i jestem zadowolony z ich trwałości. Zmechacenie krocza jest minimalne i jak dotąd obyło się bez żadnej awarii – wszystkie szwy trzymają nadal. Nie bez znaczenia jest fakt, że cena tych spodni oscyluje w okolicach nieco ponad 100 PLN i jest to jeden z ich bardzo mocnych atutów.

Jakość materiału
Grzanie
Trwałość
Czas schnięcia
Współczynnik czadu
Cena
Average

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

Podziel się swoją opinią