Rozpierak tłoczków hamulcowych Bitul

rozpierak-tłoczkow-hamulcowych-bitul

Rozpierak tłoczków hamulcowych Bitul.pl to narzędzie, które pozwala dbać o hamulce nie niszcząc przy okazji klocków i tłoczków. Hamulce hydrauliczne to jedna z pięciu najważniejszych technologii, które miały największy wpływ na MTB. W tej chwili konstrukcje są naprawdę bardzo dobre i w zasadzie bezawaryjne, ale to nie zwalnia użytkownika z przeprowadzania okresowych czynności serwisowych. Konkretnie mam na myśli procedurę, która z angielska nazywa się resetowaniem położenia tłoczków.

Teoria

W idealnym świecie wszystkie tłoczki hamulcowe, i to bez względu na ich liczbę w zacisku, zawsze pracują idealnie równo i w dokładnie takim samym zakresie.  W realnym świecie czasami pracują równo, ale zazwyczaj jedna strona jest bardziej wysunięta od drugiej. Najczęstszą przyczyną takiego zachowania są zabrudzenia, które powodują dodatkowe tarcie. Jeżeli nie kontrolujemy tego zjawiska to koniec wygląda w ten sposób, że jeden klocek potrafi być wytarty do gołej blachy a drugi ma całkiem sporo mięsa.

Praktyka

Najprostszym sposobem jest wepchnięcie tłoczków do pozycji wyjściowej. Nie jest to trudna czynność, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. W walce z nagrzewaniem układu hamulcowego producenci sięgają po tworzywa, które w najmniejszym stopniu transferują ciepło z klocków na płyn. Powszechnie nazywamy je „ceramiką” i bez względu na kolor i kształt łączy je jedna cecha: kruchość. Ceramiczne tłoczki są bardzo odporne na wysokie temperatury będąc jednocześnie bardzo delikatnymi elementami, które kruszą się wyjątkowo łatwo. Z kronikarskiego obowiązku wspomnę, że najczęściej nie można ich kupić oddzielnie więc zestaw naprawczy nazywa się „kompletny zacisk hamulca”.

Właśnie dlatego tłoczki rozpychamy przez klocki hamulcowe. Bardzo długo używałem do tego celu płaskiego śrubokręta, który bez problemu wchodzi pomiędzy okładziny. Sposób uznawałem za akceptowalny do chwili kiedy przez własną nieuwagę wyrwałem sobie 1/3 masy ciernej z nowego klocka. To był ostatni raz kiedy improwizowałem przy tej czynności. Gdyby sytuacja zmusiła Cie do bezpośredniego wpychania tłoczków to używając śrubokręta jest praktycznie pewne, że coś ukruszysz. Szerokość rozpieraka jest tak dobrana aby wyeliminować takie sytuacje.

Kiedy na stronie Bitul.pl pojawił się rozpierak tłoczków hamulcowych nie wahałem się ani chwili. Znam ich narzędzia i wiem, że są praktycznie wieczne, bardzo dobrze zaprojektowane, wykonane w Polsce oraz w dobrej cenie.

W tym przypadku jest dokładnie tak samo. Narzędzie jest wykonane idealnie czyli:

 • ma odpowiednią szerokość do zacisków dwu oraz czterotłoczkowych
 • grubość łyżki umożliwia płynne wepchnięcie narzędzia pomiędzy okładziny
 • kąt chwytu zapewnia precyzyjne dawkowanie siły w czasie wpychania tłoczków
 • rozpierak jest niezniszczalny

DSCF2365

DSCF2411

DSCF2413

Używanie jest bardzo proste ponieważ wystarczy rozepchnąć tłoczki. Po takim zabiegu klamka hamulcowa przez pierwsze kilka naciśnięć będzie się zapadać, ale nie należy z tego powodu panikować ponieważ jest to normalne zjawisko. Mając zacisk w ręku i naciskając delikatnie na klamkę widać czy obydwie strony pracują równo. Jeżeli nie to można przytrzymać rozpierakiem zbyt wysuniętą okładzinę i uaktywnić drugą stronę poprzez naciskanie na klamkę.  Procedurę powtarzamy do chwili kiedy obydwie strony chodzą równo.

DSCF2366

DSCF2369

DSCF2370

DSCF2371

DSCF2372

DSCF2373

Przy okazji mamy klocki na wierzchu, w tym przypadku metaliczne spieki Ice Stop.

Podsumowanie

Jeżeli chcesz samodzielnie serwisować swoje hamulce to gorąco polecam kupno rozpieraka. Narzędzie jest niezniszczalne, tańsze niż u konkurencji i kontynuuje wyznaczony przez Bitula bardzo wysoki standard ergonomii użytkowania.

O ile uszkodzenie okładziny można jeszcze jakoś przeżyć to zniszczenie ceramicznego tłoczka to katastrofa, której bardzo ciężko się pozbyć zarówno ze względu na dostępność małych części jak i konieczność przeprowadzenia pełnego serwisu układu hamulcowego.

Rozpierak pasuje do wszystkich zacisków dwu oraz czterotłoczkowych bez względu na producenta.

Link do sklepu: https://bitul.pl/pl/p/ROZPIERAK-TLOCZKOW-HAMULCOWYCH-BR002/222

Jakość materiału
Jakość wykonania
Tolerancje
Trwałość
Współczynnik czadu
Cena
Average

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

2 komentarzy do “Rozpierak tłoczków hamulcowych Bitul”

 1. Grzegorz

  Witaj,
  Zakupiłem BR002, ale nie bardzo mogłem go wcisnąć pomiędzy okladziny. Czy Twoje narzędzie to to też BR002?
  Ostatecznie wcisnąłem tłoczki lo wyjęciu okladzin.

  1. Avatar photokamil/Endurorider.pl

   Trzeba użyć siły i wejdzie ;) Moje narzędzie jest takie same jak Twoje.

Podziel się swoją opinią