Shimano BR-M495

Shimano BR-M495

Shimano BR-M495 czyli dowód na to, że niższe numery katalogowe wcale nie znaczą, że automatycznie coś jest gorsze.

W chwili kiedy zdecydowałem się na zakup okazało się, że sprzętu nie ma. W całej Warszawie hamulec był nie do dostania. Do ostatniej chwili szukałem gdzie się da, ale bezskutecznie. W końcu z pomocą przyszedł mi jeden z najlepszych sklepów w całym mieście a mianowicie Swiatroweru, który zamówił go u dystrybutora a następnie wysłali mi go bezpośrednio w góry – to jest poziom sklepu!

Dostałem paczkę i założyłem zacisk do ramy. Wszystko przebiegło bez komplikacji. W przeciwieństwie do mojego pierwszego 515 tutaj była znacznie poprawiona regulacja klocka nieruchomego i cały hamulec ustawiało się dużo sprawniej.

Na plus należy zaliczyć regulację obydwu klocków, zarówno ruchomego jak i nieruchomego co jest bardzo przydatne zwłaszcza, że żywiczne klocki nie za bardzo są zaznajomione ze słowem trwałość.

 

Tak jak większość zacisków z tego przedziału cenowego, 495 nie jest niczym szczególnym. Po prostu działa i to działanie objawia się spowalnianiem roweru. Tak samo jak cała rodzina mechaników od Shimano hamulec uważam za dychawicznie słaby i chociaż używałem go w górach to nie polecam go do takich zastosowań a już na pewno nie z tarczą 160mm. W takiej konfiguracji tarcza po prostu pali się żywym ogniem i dodatkowo śmierdzą klocki żywiczne, które są standardowo dołączone do zestawu.

Ten spowalniacz jest dobry w sytuacji kiedy po prostu musimy mieć czym spowolnić rower i mamy wyjątkowo ograniczone środki do wydania. Do turlania się po Mazowszu będzie ok, ale do ostrej jazdy już nie bałdzo. Pomimo zestawienia go z klamkami Avida hamulec nie uzyskał zadowalającej siły ani modulacji ale był pod tym względem dużo lepszy niż kiepski 515 i dramatycznie zły 475. Jest to dobre rozwiązanie tymczasowe, które umożliwia używanie kół pod tarcze w czasie kiedy nie mamy jeszcze kupionych pełnowartościowych hamulców.

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

Podziel się swoją opinią