Shimano FH-M525

Shimano FH-M525 to bardzo popularna piasta, pod kasetę 8/9 sp z mocowaniem tarczy na 6 śrub/centerlock. Piasta działa w klasycznym systemie tzn: konus kulka.

Rozwiązanie stare jak świat, sprawdzone i pozwalające kasować luzy o ile takie się pojawią. Nie jest to droga rzecz a daje odrobinę iluzji z tzw „wyższych grup” Niestety moja piasta okazała się jakimś pechowym egzemplarzem – na kole pojawił się bardzo dziwny luz, który nie dał się skasować. Inspekcja wykazała uszkodzenie elementów widocznych na zdjęciach, które to elementy oczywiście są nie do kupienia w tym kraju i jedynym zestawem naprawczym okazała się cała nowa piasta. Problem polegał na tym, że były święta więc rower uziemiony przez dobre dwa tygodnie. Na zrzucie z ekranu widać podkładkę nr 7 które popękała a do tego próbując wyjąć osłonę kulek pracujących w bębnie piasty w/w osłonę uszkodziłem.

Okazało się, że jest ona  wciskana w bęben i nie bardzo daje się wykręcić ani wyjąć zatem jeżeli nie ma takiej potrzeby to gorąco polecam  zostawić ją w spokoju. Kupno nowej piasty na części to o tyle fajne rozwiązanie, że co by się nie rozsypało to zamieniamy sztukę za sztukę i piasta nadal działa. Niefajność takiego rozwiązania polega na tym, że za dwie 525 i koszty przesyłek można poszukać XT, które nie powinno robić takich dziwnych niespodzianek.

Piasta jest generalnie ok, ale trzeba na nią uważać i sprawdzać czy nie ma jakiegoś dziwnego luzu. Bez wątpienia nie nadaje się do skakania, ale w Enduro daje rade. Przy bardzo intensywnej eksploatacji w górach nie oczekiwałbym zbyt dużej trwałości oraz bezobsługowości. Uszczelnienia są, ale nie można zostawić środka piasty bez regularnego nadzoru.

Manual ogólny: https://www.endurorider.pl/serwis-piasty-tylnej-shimano/

Serwis bębenka: https://endurorider.pl/jak-rozebrac-bebenek-w-piascie-shimano-instrukcja/

Jakość wykonania
Jakość działania
Jakość uszczelnień
Ilość łożysk
Trwałość bębenka
Łatwość serwisu
Współczynnik czadu
Cena
Average

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

Podziel się swoją opinią