Shimano mineral oil

Shimano mineral oil

Shimano używa do swoich hamulców oleju mineralnego, którego najważniejszą cechą jest fakt, że chłonie mało wilgoci z powietrza (w przeciwieństwie do DOT4/5.1) zatem może pracować długi czas bez pogorszenia swoich właściwości. Charakterystyczny jest jego czerwony/różowy kolor.

 W czasie pracy z płynem hamulcowym należy bezwzględnie używać rękawiczek i okularów ochronny. Płyny hamulcowe są agresywne dla skóry a w przypadku dostania się do oka może być bardzo źle.

Szukasz zamiennika do oleju Shimano? Przeczytaj poniższy artykuł: https://www.endurorider.pl/olej-mineralny-shimano-finish-line-motorex-lhm/

Przez bardzo długi czas zamienniki oleju Shimano były niedostępne. Nie można go kupić w sklepie auto-moto ani z logiem innych producentów. Z mojej wiedzy wynika, że wywodzi się on z lotnictwa gdzie czerwony kolor odpowiada za charakterystykę pracy oleju oraz umożliwia łatwe znalezienie wycieku.

Inne oleje mineralne, których można użyć w systemach Shimano to LHM plus (zawieszenia hydrauliczne Citroen) oraz FinishLine Mineral Oil, którego nie miałem okazji przetestować.

Kiedyś zalałem hamulec LHM plus i to była totalna porażka. Owszem, jest on bezpieczny dla systemu, tani oraz powszechnie dostępny, ale hamulec stracił siłę i modulację! Początkowo byłem przekonany, że popełniłem błąd w czasie napełniania systemu i stąd te dziwne zachowanie jednak okazało się że to wina płynu. Tak jak wspomniałem, kolor płynu to nie tylko aspekt wizualny ale również techniczny. Na zielonym lhmie hamulec stał się słaby i gumowaty – charakterystyka jego pracy była dla mnie nie do przyjęcia i natychmiast wróciłem do Shimano. Kiedyś wywiązała się dosyć mocna dyskusja na pl.rec.rowery o Shimano i lhmie gdzie sporo osób twierdziło iż nie czują żadnej negatywnej różnicy na zielonym płynie i że wszystko im działa tak samo dobrze. Ja się z tym nie zgadzam i uważam, że pieniądze wydane na lhm to zmarnowane fundusze.

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

Podziel się swoją opinią