Source Widepac 3l

Source Widepack 3l

Source to jedna z firm, która wyznacza trendy w produkcji systemów hydracyjnych. Kiedy mój poprzedni bukłak zdechł w oko wpadł mi model Widepac. Najpierw kilka słów o producencie. Source to izraelska firma, która oficjalnie zadebiutowała w 1991 roku. Sandałami. Wraz z rozwojem organizacji rozszerza się też oferta,  aby w końcu objąć systemy hydracyjne.

Source skąd?

Source Widepac 3l

Ich pomysły są tak dobre, że zaczyna ich używać armia izraelska oraz równie pokojowa formacja znana jako US Marines. Producenci cywilni uznają jakość i pomysłowość Sourcea więc ich produkty znajdują miejsce w kolekcjach firm takich jak Salomon, The North Face czy Deuter. Warto zaznaczyć, że łudzące podobieństwo produktów z innymi nazwami nie jest przypadkowe. To wszystko Source. Jak zawsze wszystko brzmi pięknie i wygląda ładnie, ale dla mnie ważniejsze było co innego: pojemność. Wymyśliłem sobie duży bukłak, który będzie w stanie zmieścić 3l wody. Chciałem mieć możliwość zatankowania takiej ilości płynów, która umożliwi mi cały dzień górskiej jazdy w upał bez konieczności dobierania wody. Nie zawsze sklep jest po drodze oraz należy pamiętać o tym aby nie pić wody niewiadomego pochodzenia bo nie wiemy co leży wyżej w strumieniu. Tylko Widepac spełniał te kryteria. Szczęśliwie, choć raz, nie było problemu z dostępnością i tego samego dnia dokonałem zakupu. W 2011 roku zapłaciłem ok 110 PLN.

Source Widepack 3l

Waga i detale

Zacznijmy od tego co zazwyczaj jest dla mnie najmniej ważne czyli do wagi. Producent deklaruje 125 gramów a kompletny zestaw generuje:

Teraz kiedy nudne technikalia mamy za sobą zajmijmy się tymi naprawdę ciekawymi, ale zanim do nich przejdziemy należy zadać fundamentalne pytanie: jaka jest największa wada taniego bukłaka takiego jak https://endurorider.pl/buklak-abus-liquid-tube-lt-25/ ? Przede wszystkim obleśne materiały dzięki, którym fauna i flora rozwija się szybciej niż światowy kryzys. Do tego dochodzi beznadziejny dostęp do wnętrza oraz niska trwałość. Nędzny gryzozawór dopełnia tragicznego obrazu nędzy i rozpaczy.

W chwili kiedy oglądałem Widepaca w sklepie wiedziałem, że jest to produkt naprawdę dobrej jakości. To się czuje w rękach. Zarówno sam worek jak i wszystkie komponenty nie mają nic wspólnego z modelową tandetą jaką widujemy w tanich zestawach. Pierwsze wrażenie to dobre wrażenie. Póki co jest miodzio. Lista technologii zastosowanych w tym produkcie jest niewiele mniejsza niż jego pojemność. W standardowym wyposażeniu znajdują się cuda-wianki takie jak:

  • Taste-Free System – specjalne traktowanie materiału sprawia, że worek samodzielnie nie doprawia wody subtelną nutą plastiku
  • Grunge-Guard Technology – środek antybakteryjny ma zapewnić ochronę przed rozwojem fauny i flory w całym systemie aż do końca jego dni
  • Glass-Like Film Technology – pokrycie wnętrza zbiornika jest 1000% gładsze niż standardowe i tylko 50% mniej gładkie od szkła. System sam się czyści zapobiegając rozwojowi fauny i flory
  • Easy Care & Low Mainteance – łatwe i rzadkie czyszczenie systemu dzięki połączeniu wszystkich powyższych rozwiązań. Producent zapewnia, że wystarczy przepłukać bukłak i to wszystko.

Wyposażenie na wypasie. Jedyny problem jaki zaprzątał moją głowę to kwestia ile z tych cudownych deklaracji okaże się prawdą. Standardowo spodziewałem się ok 30% sprawdzalności.

Source Widepac 3l
Source Widepac 3l

Jakkolwiek może się wydawać, że worek na wodę to prostu worek i nie ma się nad czym rozwodzić to różnice pomiędzy poszczególnymi produktami są dramatyczne. Na szczęście. Wobec powyższego rozpocznijmy naszą wycieczkę od zapięcia. Widepac jest wyposażony w system z którym nie miałem wcześniej do czynienia. Jest to zamknięcie działające tak jak zamek linkowy znany z małych torebek wypełnionych białym proszkiem. Żadnych korków, zakrętek etc. Po prostu zawijamy krawędź worka i zabezpieczamy go zieloną szyną.

Source Widepac 3l
Source Widepac 3l
Source widepack
Source Widepack

Genialne w swojej prostocie, nie psujące się, w pełni szczelne, oraz dające idealny dostęp do wnętrza. Producent zarzeka się, że zapięcie wytrzymuje nacisk do 225 kg. Niestety nie mam pod ręką amerykańskiego nastolatka, który mógłby stanąć na bukłaku więc nie sprawdzimy tej deklaracji.To nie koniec dobrych wiadomości. Dzięki sprytnemu uchwytowi napełnianie worka jest bardzo proste. Wystarczy złapać go w ten sposób Również suszenie nie jest problemem ponieważ dzięki kombinacji szyny zamykającej oraz w/w uchwytu uzyskujemy taki oto efektTo jest naprawdę super sprawa ponieważ nie trzeba dokupować wieszaka ani martwić się o to, że bukłak nie wyschnie całkowicie. Małe, ale jakże ogromnie ważne rzeczy ułatwiające codzienne korzystanie z Source’a.

Source Helix Valve
Source Helix Valve
Source Helix Valve cover

Następny punkt wycieczki to gryzozawór czyli ustrojstwo, które poi nas kiedy tego potrzebujemy. Bez względu na to jak dobry jest sam worek nędzne podajnik cieczy zepsuje każdy efekt. Platypus https://endurorider.pl/buklak-platypus-2l/ miał świetny gryzak a Abus kompletnie beznadziejny. Trzeba jasno powiedzieć, że dobre rozwiązanie to takie, które umożliwia łatwe, szybkie i wydajne picie bez konieczności jakiejkolwiek uwagi ze strony rowerzysty. Source nazwał swoją wersję Helix Valve. Po chwili zabawy Spiralny Zawór pokazuje czemu zawdzięcza swoją nazwę. Powyżej pozycja otwarta. Poniżej pozycja zamknięta. Tak jest! Przekręcając końcówkę o 180* zamykamy dopływ cieczy. Czy zastanawiasz się po co Ci takie coś? Jeżeli tak to znaczy, że nie było Ci dane zaznać przyjemności zasiąścia własnym tyłkiem na własnym gryzozaworze nie zorientowawszy się o tym fakcie dopóty dopóki nie poczujesz niepokojącej wilgoci w obszarze 4 liter. Mi się zdarzyło kilka razy i z perspektywy czasu to jest zabawne, ale wtedy nie było mi zbyt do śmiechu. Na wypadek jazdy w bardzo niekorzystnych warunkach producent przewidział dodatkowe zabezpieczenie w postaci twardej plastikowej osłony.Jedyne zastrzeżenie jest takie, że jak o tym zapominam to okazuje się że dzisiaj gryzawka jest jakaś taka strasznie twarda… Czasami przeszkadza dyndanie na sznurku, ale tak naprawdę to nie wyobrażam sobie aby nie było tej osłony. Izotonik smakuje dużo lepiej bez błota.

Sourece Widepack Helix Valve
Sourece Widepack Helix Valve
Sourece Widepack Helix Valve

Czyszczenie gryzaka jest jedną z najbardziej upierdliwych rzeczy w związku z czym nikt tego nie robi regularnie a potem musi walczyć z armią glonów. Często gęsto są to nierozbieralne elementy, ale… nie w Widepacu! Najpierw „odkręcamy” samą gumę…dzięki czemu mamy dostęp do wnętrza!Rozłożenie tego co zostało jest dziecinnie proste albowiem wystarczy wyjąć grzybek ze sprężynką. Dostęp do wszystkich elementów jest idealny i jeżeli coś się zalęgnie to naprawdę łatwo pozbyć się ósmego pasażera.

Source Widepac 3l SQC

Na szczęście to nie koniec dobrych wieści ponieważ rurka, która łączy gryzozawór z workiem jest mocowana na szybko-złączkę! Rozwiązanie nazywa się SQC. Jedno przyciśnięcie zwalnia blokadę dzięki czemu możemy wyjąć worek z wodą bez obawy, że cokolwiek się wyleje. Cały układ pozostaje w pełni szczelny! Możliwość manewrowania 3 litrami wody bez ryzyka zalania wszystkiego w plecaku to coś cudownego.  Po pierwszym użyciu zacząłem się zastanawiać po jaką cholerę męczyłem się tyle lat z nie rozłączalną rurką i jaki byłem głupi, że nie zmieniłem bukłaka dużo wcześniej. 

Skoro teorię mamy za sobą to czas na praktykę. Widepac’a używam od 08/2011 roku i do tego czasu zdążyło się przez niego przelać kilka butelek Nutrenda Uni-Sport https://endurorider.pl/nutrend-reg-ge-unisport/ (1l koncentratu = do 70 gotowego napoju) oraz naprawdę spora ilość wody. W trzech słowach: dużo tego było. Przez cały okres użytkowania nie odnotowałem żadnego, ale to żadnego, problemu dotyczącego: smaku napoju, szczelności systemu, wydolności gryzozaworu czy w końcu jakości poszczególnych komponentów. Ani jednej awarii. Po prostu nic. Mechanicznie idealnie.

A jak z fauną i florą? Nic mi nie urosło! Raz jeden zapuściłem gryzozawór, ale dzięki temu, że jest on w pełni rozbieralny błyskawicznie poradziłem sobie z zaczątkami glonów i problem nie pojawił się ponownie. Jeżeli bukłak jest elementarnie zadbany czyli chociaż przepłukiwany czysta wodą to nic nie będzie się z nim działo. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że producent nie skłamał w żadnym aspekcie. Taka zgodność deklaracji z moimi odczuciami nie zdarzyła mi się nigdy wcześniej.

Jedyne oznaki zużycia to wytarcie białego logo producenta, ale to wynik ciągłego upychania i wyjmowania worka z plecaka.

Osoba, która wymyśliła ten system jest geniuszem. Używam Source’a ponad dwa lata i za każdym razem jest zauroczony tym jak szybko i łatwo można napełnić bukłak oraz dostać się do środka. Ciągle nie mogę się nadziwić temu, że nie mam glonów, woda nie śmierdzi a do utrzymania idealnej czystości wystarczy odrobina dbania o sprzęt. Mechaniczne systemy czyszczenia takie jak https://endurorider.pl/zestaw-do-czyszczenia-buklaka/ odeszły w niepamięć. Od czasu do czasu używam do mycia tabletek 3 minutowych Prokudent med (Rossmann) Są to dropsy do czyszczenia protez zębowych, które działają tak jak Corega Tabs z tą subtelną różnicą, że są dużo tańsze i jest ich znacznie więcej.  Z uwagi na dużą objętość na raz wrzucam 5 tabletek i napełniam worek pod sam korek nie zapominając o tym aby przepchnąć nieco płynu przez rurkę i gryzozawór. Po 5 minutach wylewam wszystko i płuczę ciepłą wodą.

Podsumowanie

Widepac jest bez wątpienia najbardziej kompleksowym i przemyślanym systemem hydracyjnym jakiego używałem do tej pory. Source naprawdę pomyślał o wszystkim począwszy od łatwego napełniania poprzez praktycznie bezobsługowe użytkowanie na łatwym suszeniu skończywszy. Według mnie ten system jest skończony i na chwilę obecną nie jestem w stanie powiedzieć co mogłoby być jeszcze lepiej.

Source Widepack 3l

Jeżeli nie wiesz czy Widepack zmieści się do Twojego plecaka rzuć okiem na to zdjęcie: widać na nim nadmuchanego do oporu Source’a obok małego Brunoxa Deo (12,5 cm wysokości) Wymiary są następujące: obwód w najszerszym miejscu 43 cm, wysokość 39 cm, szerokość  16 cm.  Wartości są odrobinę zawyżone tak aby uwzględnić błędy pomiarowe.

Aby długo cieszyć się bukłakiem pamiętaj o następujących rzeczach:

  • nie wlewaj cieczy o temp powyżej 60*C
  • nigdy nie używaj środków chemicznych do czyszczenia jakiegokolwiek elementu systemu
  • do mycia użyj wody z mydłem bądź tabletek do czyszczenia protez zębowych
  • regularnie płucz i susz bukłak

Jakość wykonania
Jakość materiału
Ustnik
Pojemność
Dostęp do środka
Trwałość
Współczynnik czadu
Cena
Average

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

Jeden komentarz do “Source Widepac 3l”

  1. […] na bukłak. Z uwagi na to, że mamy do czynienia z małą pojemnością to wepchnięcie 3 litrowego https://endurorider.pl/source-widepac-3l/  naprawdę wymaga cierpliwości. Nie ma opcji aby włożyć zatankowany bukłak ubrany w […]

Podziel się swoją opinią