Topeak X tool narzędziownik scyzoryk rowerowy

Topeak X-tool

Topeak X tool to podręczny narzędziownik czyli coś co po prostu trzeba mieć ze sobą. Zawsze.

Co właściwie jest?

Kieszonkowy zestaw narzędzi rowerowych to dowód na to, że ludzkość ma czasami przebłyski geniuszu. Ktoś stworzył coś naprawdę poręcznego, lekkiego i bardzo skutecznego dzięki czemu możemy się wyratować ze znakomitej większości małych i średnich awarii.

Dlaczego Topeak?

Mój poprzedni scyzoryk Hans Toolz to był strzał w dziesiątkę. Po latach służby nadal ma się świetnie a kosztował nieco ponad 20 zeta. Gdybym nie przesiadł się na https://www.endurorider.pl/rst-storm-air-ocr/ to nie musiałbym go zmienić, ale okazało się że do odkręcenia osi potrzebuję imbusa 8mm a Hans daje radę tylko do 6. Rzecz jasna uzmysłowiłem sobie tę kwestię siedząc na szlaku w Beskidach próbując odwinąć przerzutkę

Okazało się, że moje potrzeby wcale nie są takie łatwe do spełnienia ponieważ tak duży klucz występuje głównie w bardzo rozbudowanych zestawach a takiego nie chciałem. Zawsze uważałem i uważam nadal, że komplet podstawowych, ale sensownie dobranych kluczy jest znacznie lepszy niż wszystko co popadnie upchnięte na siłę w możliwie małej obudowie. Według mnie połowa z tych wszystkich ficzerów nigdy się nie przyda więc po co wozić ze sobą nie potrzebny balas?

Gdzie kupiłem?

W czasie wizyty w swiatroweru.pl zasugerowali mi Topeaka a konkretnie model o nazwie X-tool. Po pierwsze miał ampula 8mm, co było dla mnie absolutnym priorytetem, a poza tym nie był udziwniony.

Link do aktualnej wersji narzędzia na strony producenta: https://www.topeak.com/global/en/products/75-Mini-Tools/1053-X-TOOL+

Co jest na pokładzie?

Na wyposażeniu znajdujemy:

  • imbus 2mm
  • imbus 2,5mm
  • imbus 4mm (2 sztuki)
  • imbus 5mm
  • imbus 6mm
  • imbus 8mm
  • Torx T 25
  • śrubokręt gwiazdkowy Philips

Po prostu idealnie! Samo narzędzie jest bardzo poręczne, wszystkie klucze są wykonane z utwardzanej stali, a plastikowa obudowa przyjemnie leży w dłoni.

X-tool jest przykładem drugiej generacji scyzoryków rowerowych. Łatwo to poznać po obecności klucza Torx T 25, który służy do przykręcania śrub do tarczy hamulcowej.

Topeak X tool (1)

Topeak X tool (3)

Kiedyś w jego miejsce był instalowany śrubokręt płaski,  który obecnie praktycznie nie ma zastosowania w rowerach MTB. Doskonale pamiętam, że jeszcze kilka lat temu odkręcenie się takiej śrubki na szlaku to był dramat bo szansa, na to że ktoś ma przy sobie T25 była praktycznie żadna :)

Bardzo fajnie rozwiązano kwestie wspominanego wcześniej imbusa 8mm. Ponieważ cały klucz byłby zbyt ciężki to na końcówce 5mm zastosowano nasadkę, która zwiększa rozmiar do pożądanych 8mm bez niepotrzebnego dodawania masy.

Topeak X tool (5)

Na zdjęciu tego nie widać, ale srebrny element jest blokowany malutką stalową kulką, która zapobiega utracie nasadki. Jak do tej pory rozwiązanie spisuje się wyśmienicie.

Kolejna ciekawa cecha X-toola to srebrny wyjmowalny kluczyk 2,5mm/4mm, który służy do skontrowania samego scyzoryka oraz jako druga para narzędzi tam gdzie trzeba skręcać coś z dwóch stron na raz.

Topeak X tool (4)

Fajnie jest kupić coś naprawdę użytecznego,  prostego w formie i bez wszechobecnego przycisku szybkiego dostępu do fejsbooka

Zadałem sobie trud zmierzenia wszystkich kluczy z zestawu i mogę napisać, że producent nie przekłamuje czyli trzyma wymiary w zadowalających tolerancjach.

Ile to waży?

Topeak obiecuje 115 gramów a waga na to… niemożliwe!

Topeak X tool (16)

Sporadycznie zdarza się aby deklaracje były zgodne z rzeczywistością, ale tutaj jasno widać że producent nie kłamie. Co ciekawe nowa wersja jest odczuwalnie (zasadniczo to tylko i wyłącznie według gryzigramków :) niższa niż w przypadku poprzednika.

Po ponad roku pracy X-tool nie wykazuje oznak zużycia. Wszystkie końcówki zachowały swój kształt i nie zniszczyłem żadnego gniazda na śrubę bez względu na jej typ.

Link do sklepu: http://swiatroweru.com.pl/item.php?show=product&pid=267

Podsumowanie

X-tool to proste, efektywne i ergonomiczne narzędzie bez którego nie ruszam się na rower.

Jakość materiału
Jakość wykonania
Tolerancje
Trwałość
Współczynnik czadu
Cena
Average

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

Podziel się swoją opinią