Shimano CS HG 51 kaseta

Kaseta CS HG 51 8 sp. jest następcą modelu HG 50 Tym razem wybrałem wersję 11-32 zamiast dotychczasowej 11-30. Pierwsze co rzuca się w oczy to kolor nakrętki kasety – jest czarna a nie niebieska.

Zdecydowanie wolałem niebieską. Poza tym kaseta to kaseta i dopiero baczniejsze przyjrzenie się pozwala dostrzec drobne różnice, których nota bene, tak dużo nie ma. Kaseta jest znitowana podwójnie w stosunku do starej wersji. Dodatkowy nit jest w połowie ramion co widać najlepiej patrząc na starą HG 50. Zastanawiałem się chwilę nad celowością tego zabiegu i jedyne co przyszło mi do głowy to to, że odchudzenie kasety aż o 20 gramów wobec poprzedniej wersji musiało mieć wpływ na jej integralność. Teoretycznie niższa masa powinna być plusem, ale ja chcę dłuższego życia danego komponentu a taka oszczędność materiału budzi mój niepokój. Jeżeli komponent z tej samej grupy mający większy zakres przełożeń, jest aż o tyle lżejszy to jedyną drogą do tego celu jest drastycznie zmniejszenie ilości materiału, który został zużyty do jego produkcji wobec czego obawiam się o trwałość tej kasety. Rzecz jasna cudów się nie spodziewam no ale…

Wersja 11-32 jest zestopniowana w następujący sposób:

  • 11, 13, 15, 18, 21, 24, 28, 32
  • 11, 13, 15, 17, 20, 23, 26, 30 (HG 50)

Specjalnie podałem stopniowanie dla 11-30 ponieważ różnice w jeździe są znacznie większe niż można by się spodziewać po ilości zębów. Trzy najmniejsze koła łańcuchowe są takie same, ale od połowy w górę jest inna rozmowa.

Według mnie 11-30 znacznie lepiej pasuje do płaskiego Mazowsza a 11-32 ewidentnie patrzy na południe, w stronę Beskidów. Stosując tę samą korbę (Iso Flow) widać, że przy klasycznej kombinacji 2×4 (czyli środek środek) wzrosła kadencja a spadła prędkość. Na asfaltowych dojazdówkach jest to denerwujące, ale w terenie ma sens zwłaszcza kiedy jedzie się po grząskiej nawierzchni. Co ciekawe jest to różnica tylko jednego zęba! Ta kaseta aż prosi się żeby ją przetestować w górach bo na płaskim nie widać zalety miękkich przełożeń kiedy jest sucho i twardo. Pomimo tego, jestem zadowolony ponieważ mam wobec niej pewien chytry plan, ale o tym napiszę kiedy indziej.

Poza tym wszystko jest tak jak po nowej kasecie można się spodziewać czyli szybko i przyjemnie.  Nie pozostaje mi nic innego jak sprawdzić  ile pociągnie ten egzemplarz.

Na koniec info dla gryzigramków ;)

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

Podziel się swoją opinią