Specialized Sport MTB

Specialized Sport MTB kupiłem w 2006 roku za 239 PLN, przecenione z 299 PLN w SkiTeamie na Karolkowej. Sportfulle dosłownie rozpadły mi się w czasie jazdy i po prostu musiałem kupić jakieś buty a ten sklep okazał się być po drodze. Firma jest wyjątkowo dumna ze swojej linii „Body Geometry” Możemy ją spotkać niemal we wszystkich ich produktach. W założeniu ma to działać w ten sposób, że każdy element ubioru  jest ściśle dopasowany do swojej funkcji i wszystko jest podporządkowane jak największemu komfortowi użytkowania. O ile  jestem skłonny płacić za takie rozwiązania  w butach to ich domniemane zalety w rękawiczkach nie są dla mnie już tak oczywiste.

Jednakże mówimy o butach zatem od razu przejdę do konkretów. Dla mnie Body Geometry to rewelacja! Zanim przejdę do dokładniejszego opisu chciałbym zaznaczyć jedną rzecz: BG w butach działa na zasadzie 0-1 czyli albo się to lubi albo nie. Z dyskusji na pl.rec.rowery jasno wynika, że nie ma ludzi którym jest to obojętne i należy o tym pomyśleć przed zakupem czyli dokładnie przymierzyć te buty. Odradzam kupowanie na odległość.

Sporty to buty, które Specialized zalicza do „Men’s high performacnce fit” – spece od marketingu czuwają nad naszym dobrym samopoczuciem w chwili kiedy kładziemy pieniądze na ladę. A poważnie rzecz ujmując są to twarde buty projektowane z naciskiem na efektywność jazdy a nie komfort chodzenia. Ja nie uznaję innych butów na rower niż twarde więc od samego początku właśnie takich szukałem. W chwili kiedy je przymierzyłem to wiedziałem od razu, że to jest to! Nigdy wcześniej nie miałem butów których czułem się od razu tak dobrze. Kupiłem je bez wahania.

Buty są zapinane na 3 rzepy, które można ściągnąć naprawdę mocno. Podeszwa nie ma możliwości wkręcenia kołków, ale na czubie jest kawałek protektora który z powodzeniem je zastępuje. Na pięcie jest odblaskowa naklejka z logo Specializeda. Sporty składają się w większości z bardzo dobrze wentylowanej siatki co praktycznie wyklucza ich stosowanie w zimę oraz bywa bolesne w jesienne chłody. Według mnie Sporty są bardzo dobrze chłodzone i nawet w największy upał nie odczuwam dyskomfortu związanego z wysoką temperaturą. Przód i pięta są wzmocnione gumą.

Używam tych butów non stop, w terenie i na trenażerze. Jedyna rzecz jaką zrobiłem po kupnie to bardzo dokładne napastowanie butów pastą kilkukrotnie w ciągu 3 dni. Poza tym nie używam żadnych impregnatów. W tej chwili buty nie wykazują żadnych oznak, które wskazywałyby na to że ich życie dobiega końca. Widać, że nie są nowe ale poza tym że paski nieco się rozciągnęły to nic się z nimi nie dzieje. Szwy nigdzie nie puściły ani nic się nie rozkleiło. Czuby są nadal szczelne a bieżnik jest na miejscu. Miałem okazję odbyć w nich przymusowy 10 km spacerek jak urwałem śrubę w jarzmie od siodła i było ok. Chodzenie w tych butach to nie problem: zarówno na twardym płaskim jak i w górach radzą sobie wyśmienicie. W porównaniu do nexusów sporty wydają się być bardzo lekkie. Kąpiele w błocie  nie zrobiły na specach większego wrażenia.

Uważam, że te buty są po prostu świetne. Następne też będą z tej rodziny. W obecnym wcieleniu pierwszy rzep został zastąpiony paskiem plastikowym i pokrętasem – bardzo fajna sprawa biorąc pod uwagę, że tym rzepem się najbardziej naciąga a zgon butów następuje wtedy kiedy rzepy są do wyrzucenia bo nie można ich już  zapiąć.

Jakość materiału
Jakość wykonania
Trwałość
Sztywność podeszwy
Trzymanie stopy
Czas schnięcia
Współczynnik czadu
Cena
Average

Aktualizacja 10/2011

Po latach ciężkiej służby buty nieco się rozkleiły w przedniej części. Podeszwa zaczęła rozdzielać się od buta, ale udało mi się to skleić i wszystko jest ok. Poniżej instrukcja jak i czym skleić buty rowerowe

Klejenie butów rowerowych

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

Jeden komentarz do “Specialized Sport MTB”

  1. […] SPD Louis Garneau Monta XT2. Kiedy moje https://endurorider.pl/specialized-sport-mtb/ nie dały się już dłużej reanimować stało się jasne, że potrzebuję nowego obuwia […]

Podziel się swoją opinią