Zestaw do czyszczenia bukłaka

Bukłak jest super, ale…

Bukłak to cudowna sprawa – nie ma co do tego żadnych wątpliwości, ale posiada też pewne wady a mianowicie jest mściwy. Jak się go nie myje starannie to mści się kolekcją glonów w rurce doprowadzającej płyn do rowerzysty. Im glon dłużej się rozwija tym trudniej się go pozbyć. Koniec końców pozostaje tylko sposób czysto mechaniczny i tutaj zaczynają się problemy ponieważ dedykowane zestawy bywają drogie a jeżeli są tanie to są niedostępne.

Właśnie dlatego wszyscy bukłakowcy próbują sami walczyć z florą różnymi sposobami. Przerabiałem już kilka wersji tego zestawu, ale dopiero ta naprawdę działa. Idea jest bardzo prosta: wycior o odpowiedniej średnicy oraz sposób aby go przeciągnąć przez całą rurkę. Na zdjęciu poniżej widać glony w rurce. Mało tego, że wygląda to mało apetycznie (choć widziałem już zdjęcia przeźroczystych rurek zarośniętych na czarno) to psuje to smak napoju. Nie wiem czy tylko ja jestem taki nadwrażliwy na denny posmak, ale jest to dla mnie nie do przejścia temat. https://www.endurorider.pl/ranking-smakow-nutrend-unisport/ Grapefuitowy ma być grapefruitowy a nie smakiem „woda stojąca w kałuży”.

Średnica rurki

Generalnie spotkałem się z dwiema średnicami rurek w bukłakach: 6mm oraz ~9mm (średnice wewnętrzne) więc wycior musiał być tak dobrany aby pasował do obydwu. Po wielu poszukiwaniach udało mi się kupić taki o średnicy włosia 15mm. Kosztował 3,5PLN w sklepie GUST (Warszawa, Ul. Prosta obok Telepizzy) Producent to firma ZENPOL.

Od razu mamy do rozwiązania jedną kwestię a mianowicie jak przeciągnąć szczotę przez rurkę. Pierwsza sprawa to pozbycie się oczka na końcu. Bez tego ani rusz, ale zanim to zrobimy to dobrze jest zastanowić się nad tym czy można by je jakoś wykorzystać :)

A tutaj mamy rozwiązanie tej kwestii czyli stara acz bardzo dokładnie umyta i odtłuszczona linka przerzutkowa i zaciśnięty na jej łebku wycior. Połączenie jest ruchome i wystarczająco elastyczne a jednocześnie banalnie proste i mocne.

Oto cały zestaw do czyszczenia rurki od bukłaka. Koszt ~15 PLN i sprawdzona skuteczność :)

Używanie zestawu jest proste pod jednym warunkiem: trzeba odłączyć rurkę od bukłaka. W przypadku zbiorników gdzie jest kolanko, które ma kąt 90*, też trzeba będzie je odłączyć. Domowy wycior jest jednokierunkowy zatem trzeba go przeciągać raz z prawej a raz lewej strony. Ze środków chemicznych używałem wyłącznie płynu do mycia naczyń.

NIE WOLNO UŻYWAĆ DOMESTOSA ANI INNYCH AGRESYWNYCH ŚRODKÓW, KTÓRE SĄ NIEBEZPIECZNE DLA ZDROWIA!

Czyszczenie zajmuje kilka minut nawet przy mocno zarośniętej rurce. Poniżej zdjęcia glonów na włosiu. Jeżeli ktoś uważa, że to nic strasznego to proponuj je powąchać :>

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

Jeden komentarz do “Zestaw do czyszczenia bukłaka”

Podziel się swoją opinią