Avid Bleed Kit zestaw do odpowietrzania

Avid bleed kit

Wszystkie hamulce hydrauliczne Avida są wyposażone w system Drip-Free Bleeding. Dzięki nie rozlewa się płynu w czasie serwisowania układu, ale trzeba mieć firmowy zestaw do odpowietrzania. Drogi firmowy zestaw.

Od kiedy D-F-B stało się standardem ludzie z całego świata starają się zrobić samodzielnie taki zestaw. No bo w końcu to raptem dwie strzykawki, co nie. No okazuje się, że bardzo trudne i moich próbach w temacie można poczytać tutaj.

Fabryczny zestaw Avid Bleed Kit składa się z tego co widać na zdjęciu poniżej. W jego skład wchodzą:

 • króćce do wkręcania w zacisk/klamkę,
 • klamry blokujące przepływ płynu w czasie odpowietrzania,
 • strzykawki o gumowym tłoku z gwintowanym dziubkiem do wkręcenia przyłącza do zacisku,
 • blokady tłoczków do juicy/code/elixir,
 • klucz torx do wykręcenia dekielka zabezpieczającego odpowietrzniki,
 • crow’s foot czyli klucz od odkręcania śruby mocującej przewód w zacisku/klamce,
 • zestaw przyłączeniowy niezbędny przy skracaniu przewodów (dwa inserty wkręcane do przewodu i dwie oliwki uszczelniające),
 • płyn hamulcowy dot 5.1,
 • instrukcja.

Najważniejszy komponent to połączenie pomiędzy zaciskiem/klamką a strzykawką. Na pierwszy rzut oka wygląda to niepozornie, ale w rzeczywistości jest to bardzo dokładnie przemyślane rozwiązanie, które sprawia że odpowietrzanie hamulców jest dzieciennie proste. Kluczowy jest miedziany króciec, który wkręcony w port do zalewania układu zapewnia jego całkowitą szczelność. Fajnie, że ktoś pomyślał o tym aby pierścień, za który się wkręca króciec do portu był ponacinany i nie ślizgał się w rękach.

Następny element to klamry, które zapobiegają niekontrolowanym ruchom płynu. Jest to naprawdę genialna sprawa bo można zamknąć klamrę i wiadomo, że nie nic się nie stanie i że żadne powietrze nie dostanie się do układu kiedy pójdziemy robić drugi koniec systemu. Poza tym umożliwiają one dokładne odciągnięcie powietrza z DOTa przed zalaniem systemu. Ostatnia część to plastikowy króciec który łączy wężyk ze strzykawką. Jeżeli pierwsze pytanie jakie przychodzi Ci do głowy to „a po co to udziwniać” to od razu wyjaśniam, że zastosowanie tego rozwiązania jest jak najbardziej na miejscu: DOT jest żrący i zwykły wężyk igielitowy zaczyna się bardzo szybko robić miękki i zsuwa się ze strzykawki co jest cholernie uciążliwe i denerwujące. Osoba, która była odpowiedzialna za ten fragment pomyślała naprawdę o wszystkim.

Alternatywą dla zestawu Avida jest produkt formuli. Jest on zdecydowanie tańszy, ale nie nie posiada wszystkich rozwiązań, które możemy znaleźć w produkcie korporacji SRAM. Dystrybutorem Formuli jest w Polsce firma Gregorio. Pod tym adresem znajduje się link do sklepu gdzie można kupić alternatywny zestaw. Formula daje dwa króćce, dwie strzykawki zwykłe i dwa kawałki igielitu. Trochę mało nawet jak za ~80 PLN (04/2010).

Jedynym i największym problemem zestawu Avid Bleed Kit jest jego cena. Niestety trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu 130 do 150 PLN w zależności od sklepu. Za tę kwotę dostajemy kompletny zestaw do całkowitego serwisu (aż do skracania przewodów włącznie) hamulców hydraulicznych Avid. Po jednym użyciu bleed kita wiem, że kupiłbym go bez chwili zastanowienia jeszcze raz. Jest drogi, ale wart tych pieniędzy.

Odpowietrzanie układu tym zestawem to czysta przyjemność. Dzięki sztywnemu i szczelnemu połączeniu strzykawek z zaciskiem/klamką przelanie płynu przez system hamulcowy nigdy nie było tak łatwe i czyste. Zabieg trwa dosłownie chwilę a układ jest odpowietrzony idealnie – klamka jest sztywna i pracuje bardzo fajnie z małym skokiem jałowym.

Jeżeli myślisz o hamulcach Avida to od razu dodaj do ceny zakupu zestaw do odpowietrzania. Moim zdaniem nie ma alternatywy a jak wiemy hamulce zawsze zapowietrzają się w sobotę albo niedzielę 20 minut po zamknięciu ostatniego serwisu. Zaawansowane rozwiązania wymagają konkretnych narzędzi i warto mieć to na uwadze.

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

3 komentarzy do “Avid Bleed Kit zestaw do odpowietrzania”

 1. […] Nadal jestem zachwycony siłą i modulacją Elixirów. Odpowietrzanie hamulców przy użyciu https://www.endurorider.pl/avid-bleed-kit-zestaw-do-odpowietrzania/ to czysta przyjemność i zajmuje dosłownie chwilę. Wydaje mi się, że zaprzyjaźnię się z […]

 2. […] Póki co oryginał jest najlepszy.Szczęśliwie Shimano nie wymaga pieruńsko drogiego https://www.endurorider.pl/avid-bleed-kit-zestaw-do-odpowietrzania/ tylko > lejka < za paręnaście złotych oraz strzykawki i wężyka z […]

 3. […] całości grubo poniżej 10 PLN. Szkoda, że do odpowietrzania Avida musiałem wybulić 160 PLN na https://www.endurorider.pl/avid-bleed-kit-zestaw-do-odpowietrzania/ […]

Podziel się swoją opinią