Przymiar do łańcucha z trzymaczem

Przymiar do łańcucha z trzymaczem jest niezbędny do kontroli zużycia łańcucha, który rozciąga się wraz z kolejnymi przejechanymi kilometrami i sukcesywnie niszczy zęby na kasecie oraz korbie.

Zużycie łańcucha to fakt

Maniacy rotują trzy łańcuchy co kilkaset kilometrów mierząc ich długość całkowitą i zakładając najkrótszy. Podobno jest to naprawdę niezły sposób na to aby na jednym zestawie przejechać bardzo dużo kilometrów, ale je jestem leniwy i nie chce mi się stosować tej metody :) Znacznie bardziej wolę kupić tańszy łańcuch i zmienić go zawczasu na świeży.

Ile żyje łańcuch? Przeciętnie od 2 do 2,5 tysiąca kilometrów choć udało mi się zabić napęd w nieco ponad 1 tysiąc kilometrów przy takiej kasecie https://www.endurorider.pl/sram-pg-850/ Właśnie dlatego trzeba stale monitorować wyciągnięcie i interweniować zanim będzie za późno a straty w sprzęcie zrobią się bolesne dla kieszeni.

Nieprawdziwe odczyty to również fakt

Wcześniej używałem skrajnie prymitywnego przymiaru jak na zdjęciu poniżej.

Niestety jest to nie precyzyjne urządzenie, które zdecydowanie zaniża realne zużycie łańcucha o czym miałem się okazję boleśnie przekonać.

UWAGA: przymiar widoczny na zdjęciu powyżej jest mało precyzyjny w porównaniu do Bitula czy Rohloffa Caliber 2 więc w związku z tym należy natychmiast reagować jeżeli pomiar wykaże rozciągnięcie łańcucha! W innym przypadku może dojść do zniszczenia kasety oraz kół zębatych na korbie.

Przymiar Bitul

Teraz mam wersję ze sklepu bitul.pl wyposażoną w dodatkowy trzymacz łańcucha. Zasada pomiarów jest bardzo prosta: zakładamy przymiar na łańcuch i sprawdzamy jak głęboko zapadają się paluchy pomiarowe. Im mniej tym lepiej, ale jeżeli ten oznaczony 1.0 zaczyna wpadać pomiędzy ogniwa łańcucha to znaczy, że w/w za chwilę się skończy ponieważ osiągnął 1% rozciągnięcia. Jeżeli będziemy przestrzegać tego wskazania to kaseta oraz koła łańcuchowe na korbie nie powinny się buntować na nowy łańcuch.

Przymiar do łańcuch z trzymaczem bitul.pl

Na zdjęciu powyżej widać świeży łańcuch, któremu zostało jeszcze trochę kilometrów do przejechania.

Super sprawa to trzymacz czyli dwa dodatkowe zęby, którymi „skracamy” łańcuch na czas skuwania/rozkuwania. Ten mały detal jest nieprawdopodobnie wygodny i cudownie ułatwia pracę ponieważ eliminujemy problem z uciekaniem rozpiętych ogniw. Małe, ale BARDZO cieszy.

Przymiar do łańcuch z trzymaczem bitul.pl

Spinanie łańcucha nie było nigdy tak proste i wygodne!

Podsumowanie

Weryfikowałem wskazania przymiary z innymi produktami i uważam, że nie przekłamuje realnego wyciągnięcia łańcucha więc można mu zaufać.

Najlepsze zostawiłem na sam koniec: przymiar kosztuje kilkanaście PLN!

Nie sposób go nie kupić tutaj: https://bitul.pl/pl/c/DO-LANCUCHA-CH/17

Z nie mniejszą radością mogę napisać iż zwyczajowo produkty Bitul.pl są bardzo dobrej jakości, starannie wykończone oraz niezmiennie trwałe.

Jakość materiału
Jakość wykonania
Tolerancje
Trwałość
Współczynnik czadu
Cena
Average

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

2 komentarzy do “Przymiar do łańcucha z trzymaczem”

  1. Łukasz

    Usunąłeś artykuł o starym przymiarze do którego kierujesz linka, niedobrze bo to było bardzo merytoryczne porównanie.
    Pozdrawiam.

    1. Avatar photokamil/Endurorider.pl

      Teraz lepiej? :)

Podziel się swoją opinią