Klucz 3w1 do suportów Shimano HT2 i Truvativ GxP

Klucz 3 w 1 Shimano HT2 Truvativ GxP

Klucz 3w1 do suportów Shimano HT2 i Truvativ GxP to dedykowane narzędzie do dwóch najpopularniejszych typów suportów zewnętrznych czyli Shimano HollowTech 2 (HT2) oraz Truvativ Giga X Pipe (GxP).

Nieniszczący demontaż wkładu suportu

Aby je bezinwazyjnie wykręcić potrzeba dedykowanego klucza. Do tej pory radziłem sobie bez niego, ale w końcu kupiłem sobie polski produkt, który potrafi znacznie więcej. Wielokrotnie pisałem o tym, że nie jestem wielbicielem rozwiązań w stylu multi funkcjonalności w jednym narzędziu bo często gęsto kończy się to tym, że taki wynalazek tak naprawdę nie nadaje się do niczego – uwaga: nie dotyczy scyzoryków rowerowych takich jak HANZ TOOLZ. To jest chlubny wyjątek od reguły :)

Z drugiej strony dobrze jest mieć sensowną multi funkcjonalność więc kiedy zobaczyłem ten klucz 3w1 do suportów HT2 i GxP to od razu go kupiłem. Urzekła mnie prostota i surowe wykończenie warsztatowe albowiem uważam, że niebieska anoda nie jest najważniejsza kiedy przychodzi do agresywnego śrubkowania roweru. Obsługa suportu zewnętrznego żabą etc. kończy się masakrą aluminiowych misek. Wierzcie mi na słowo bo sam tak sobie zrobiłem z Firexem https://www.endurorider.pl/truvativ-firex-gxp/

Czas na prezentację klucza 3w1

Co jest najważniejsze w narzędziach? Jakość czyli trwałość oraz dopasowanie. Klucz musi być zrobiony z odpowiedniego materiału żeby nie poddał się w czasie siłowej walki. Ten model jest wykonany ze stali o grubości 5mm więc ta kwestia jest załatwiona. Ponadto materiał jest powierzchniowo utwardzany oraz ocynkowany a na wierzchu mamy „gumę” dla lepszego chwytu. Lepiej być nie może. Wszystkie otwory są wycięte na maszynie CNC i to widać.

Klucz 3 w 1 Shimano HT2 Truvativ GxP

Spasowanie

Spasowanie klucza do suportu jest IDEALNE czyli wchodzi z minimalnym luzem, ale trzyma wzorcowo.

Klucz 3 w 1 Shimano HT2 Truvativ GxP

To co na pierwszy rzut oka wydaje się być banalne i oczywiste wcale takie nie jest. Możecie mi wierzyć na słowo, ale dobranie odpowiedniej tolerancji nie jest ani proste ani szybkie tym bardziej należy docenić to co zostało tutaj uzyskane. Ponadto chwała konstruktorowi za to, że jest to model zamknięty a nie otwarty. Klucze w kształcie półksiężyca to była porażka. W modelu 3w1 powierzchnia styku miski i klucza jest bardzo duża więc drastycznie maleje ryzyko omsknięcia i poharatania alu miski.

Klucz 3 w 1 Shimano HT2 Truvativ GxP

Chwyt oraz trzymanie jest wyśmienite. Rękojeść jest ergonomiczna dzięki czemu chwyt jest pewny a to jest nieocenione w czasie pracy przy rowerze.

Klucza używałem z produktami Shimano, Truvativa oraz Accenta – w żadnym przypadku nie było problemów.

Kasowanie luzów na suporcie

Oprócz obsługi suportu można nim rozkręcić pedały Shimano M520, jednak najbardziej czadowe jest to, że na pokładzie jest to odpowiednik TL-FC16 niezbędnego do skasowania luzu czyli jednym kluczem obsługuje się cały system HT2.  Rzecz jasna Shimano nie daje TL-FC16 do korby :)

Klucz 3 w 1 Shimano HT2 Truvativ GxP

Pełen montaż jednym kluczem

Dzięki temu, że dwie najważniejsze funkcje są nierozłączne w jednym miejscu nie ma obawy o to, że zgubi się połowę tego co jest potrzebne aby bez improwizacji wyregulować korbę Shimano. Przekonałem się o tym Beskidach, we wrześniu AD 2012, kiedy to zdechła mi korba Truvativa i w górach montowałem nowy zestaw Shimano. Bez tego klucza byłaby to droga przez mękę oraz gwarancja zmasakrowanych aluminiowych misek suportu zewnętrznego. Używając 3w1 na komponentach nie ma śladów montażowych.

Dodatkowy adapter

Do tego dostałem „ADAPTER- REDUKCJA, do plastikowej śruby w lewym ramieniu korby shimano (hollowtech 2/zintegrowana oś), po zamontowaniu (wciśnięciu) adaptera śrubę można obsługiwać zarówno kluczem dedykowanym (tl-fc16 oraz odpowiedniki) a także zwykłym imbusowym 8mm” Nie muszę pisać jakie to ułatwienie kiedy jedziesz w góry i wiesz, że ew luz skasujesz zwykłym imbusem bez żadnego problem. To jest naprawdę przemyślany zestaw.

Od razu uczulam na jedną kwestię: trzeba DELIKATNIE dokręcać tę redukcję ponieważ jest to plastik a klucz 8mm daje dobre przełożenie.

Kto to produkuje?

Jesteście ciekawi kto jest producentem? Może Parktool albo inna wielka firma? Nie! Projektantem i wykonawcą jest jeden człowiek czyli z ogromną przyjemnością mogę Wam przedstawić Polskiego Rzemieślnika, który udowadnia że można robić małe serie wyśmienitych kluczy rowerowych. Co ciekawe moja wersja to kolejne wcielenie ponieważ autor jest otwarty na sugestie ze strony użytkowników i dzięki temu powstały klucze do osi pedałów Look Quartz. Pełną ofertę możecie znaleźć tutaj www.bitul.pl

Podsumowanie

Klucz 3w1 to jedno z niewielu moich narzędzi, które dostaje 10/10. Jakość klucza jest wyśmienita, spasowanie wzorowe a cena (~30 PLN) adekwatna do tego, że „jesteśmy zieloną wyspą na morzu ogólnoświatowego kryzysu”. Do tego takie malutkie rzeczy jak otwór do wieszania dopełniają obrazu tego co każdy rowerzysta powinien mieć we własnym serwisie.

Klucz 3 w 1 uratował mnie kiedy we wrześniu 2012 kiedy w górach montowałem dopiero co zakupioną korbę Shimano. Jednym kluczem zrobiłem wszystko i nie zajęło mi to więcej jak 40 minut łącznie z regulacją linii łańcucha.

Ja już myślę o następnych bezproblemowych zakupach tych wyśmienitych narzędzi, które z czystym sumieniem i bez mrugnięcia okiem polecam wszystkim lubiącym naprawdę dobrze rzeczy.

Jakość materiału
Jakość wykonania
Tolerancje
Trwałość
Współczynnik czadu
Cena
Average

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnej aktualizacji strony Endurorider.pl zapisz się do Newslettera

Jeżeli w komentarzu podano prawdziwy adres e-mail to dostaniesz informację kiedy Twoja wypowiedź zostanie opublikowana. Pamiętaj aby sprawdzić folder SPAM.

Avatar photo

Autor: 

Twórca i założyciel Endurorider.pl Bezkompromisowy wielbiciel grubych opon i prawdziwej górskiej jazdy.

Powiązane wpisy

2 komentarzy do “Klucz 3w1 do suportów Shimano HT2 i Truvativ GxP”

  1. […] bez żadnych problemów a jakość wykonania misek widać najlepiej na przykładzie klucza https://www.endurorider.pl/klucz-3w1-suportow-shimano-ht2-truvativ-gxp/ Wszystko pasuje idealnie. Jeżeli chodzi o wymiary zewnętrzne to w niczym nie ustępują one […]

  2. […] montażu suportu potrzebny jest specjalny klucz i niezmiennie polecam https://www.endurorider.pl/klucz-3w1-suportow-shimano-ht2-truvativ-gxp/ aczkolwiek duża żaba też da radę jednak zaznaczam, że to NIE jest dobry pomysł. Po takim […]

Podziel się swoją opinią